**1 – “The average weight of 39 Students in a class is 23. Among them Sita is the heaviest while Tina is the lightest. If both of them are excluded from the class still the average remains same. The ratio of weight of Sita to Tina is 15:8.Then what is the weight of the Tina?**

1. 15

2. 16

3. 18

4. 19

5. Cannot be determined

Answer & Explanation Answer – 2. 16 Explanation :

S+T = 23*(39-37) = 46

S/T = 15/8

T = 16

”

**2 – “The ages of Four members of a family are in the year 2010 are „X‟,‟X+12‟,‟X+24‟ and „X+36‟. After some years Oldest among them was dead then average reduced by 3. After how many years from his death, the average age will same as in 2010?**

1. 2 Years

2. 3 Years

3. 4 years

4. 6 Years

5. Cannot be determined

Answer & Explanation Answer – 2. 3 Years Explanation:

In 2010: 4x+72/4 = x+18

After death : 3x+36+3N/3 = x+18-3

N = 3 years

3x+36+3N/3 = (x+18)

N = 6 years

6-3 = 3 years from his death

”

**3 – “The average of Four numbers is 24.5. of the four numbers, the first is 1.5 times the second, the second is 1/3 rd of the third, and the third is 2 times the fourth number. Then what is smallest of all those numbers?**

1. 12

2. 13

3. 14

4. 15

5. 16

Answer & Explanation Answer – 3. 14 Explanation:

First = 1.5x Second = x Third = 3x Fourth =

1.5x

average = 24.5 = (1.5x+x+3x+1.5x)/4 x = 14

”

**4 – “There are 459 students in a hostel. If the number of students increased by 36, the expenses of the mess increased by Rs .81 Per day while the average expenditure per head reduced by 1. Find the original expenditure of the mess?**

1. 7304

2. 7314

3. 7324

4. 7334

5. 7344

Answer & Explanation Answer – 5. 7344 Explanation:

Total expenditure = 459x

36 students joined then total expenditure =

459x+81 average = 459x+81/495 = x-1 x = 16

original expenditure = 16*459 = 7344

”

**5 – “The average cost 32 different Mobiles is Rs. 9000. Among them, Oppo which is the costliest is 70% higher price than the cheapest Mobile Lava. Excluding those both mobiles, the average of the Mobiles is Rs.8880. Then what is the cost of Oppo Mobile?**

1. Rs. 10000

2. Rs. 11600

3. Rs. 12400

4. Rs.13600

5. Cannot be determined

Answer & Explanation Answer – 4. Rs.13600 Explanation:

L+O = 21600

O = L*170/100

O = 13600

”

**6 – “The average age of a family of 9 members is 22 years. Surya is the youngest and his age is 6 years, then what was the average age of the family just before Surya was born?**

1. 15

2. 16

3. 18

4. 20

5. 24

Answer & Explanation

Answer – 3. 18

Explanation:

”

**7 – “Dhoni scored 8000 runs in a certain number of innings. In the next five innings, he was out of form and hence, could make only 85 runs, as a result his average reduced by 1 run. How many innings did he play in total?**

1. 160

2. 165

3. 170

4. 175

5. Cannot be determined

Answer & Explanation Answer – 2. 165 Explanation:

8000/n = a 8085/n+5 = a-1 n² + 90n – 40000 = 0 n = 160 n² + 5 = 165

”

**8 – “The weights of 19 people are in Arithmetic progression. The average weight of them is 19. If the heaviest is 37 Kgs. Then what is the weight of the Lightest?**

1. 1 Kg

2. 2 Kg

3. 3 Kg

4. 4 kg

5. Cannot be determined

Answer & Explanation Answer – 1. 1 Kg Explanation:

19*19 = 19/2(2a+18d)

38= 2a+18d 37 = a+18d a = 1

”

**9 – “The average weight of 40 Students is 32. If the Heaviest and Lightest are excluded the average weight reduces by 1. If only the Heaviest is excluded then the average is 31. Then what is the weight of the Lightest? **

1. 30

2. 31

3. 32

4. 33

5. Cannot be determined

Answer & Explanation Answer – 2. 31 Explanation:

40*32 = 1280

1280-H/39 = 31

H =71

1280-71- L/38 = 31 L = 31

”

**10 – “Average of 17 students in a class is X. When their marks are arranged in ascending order it was found to be in Arithmetic Progression. The class teacher found that rank the students who ranked 15th, 11th, 9th and 7th had copied the exam and hence they are suspended. Now the average of the remaining class is Y. Then **

1. X =Y

2. X >Y

3. X<Y

4. X = 2Y

5. Data insufficient

Answer & Explanation Answer – 3. X 17X = 17/2 (2a+16d)

X = a+8d

13Y = 17/2(2a+16d) – (4a+26d)

Y = a+8.46d

”

**11 – “The average price of 80 mobile phones is Rs.30,000. If the highest and lowest price mobile phones are sold out then the average price of remaining 78 mobile phones is Rs. 29,500. The cost of the highest mobile is Rs.80,000. The cost of lowest price mobile is? A. Rs. 18000**

B. Rs. 15000

C. Rs. 19000

D. Can’t be determined

E. None of these

Answer & Explanation Answer – C. Rs. 19000 Explanation :

The price of the costliest and cheapest mobile = (80*3000) – (78*29500) = 99000

Cheapest Mobile Price = 99000 – 80000 = 19000

”

**12 – “In a Company the average income of all the employees is Rs. 20000 per month. Recently the company announced increment of Rs. 2000 per month for all the employees. The new average income of all the employees is?**

A. 22000

B. 24000

C. 28000

D. 26000

E. None of these

Answer & Explanation Answer – A. 22000 Explanation:

Average income of all employees = 20000

New Average income of all employees =

22000(Average also increased by 2000)

”

**13 – “Pranav went to the bank at the speed of 60 kmph while returning for his home he covered the half of the distance at the speed of 10 kmph, but suddenly he realized that he was getting late so he increased the speed and reached the home by covering rest half of the distance at the speed of 30 kmph.The average speed of the Pranav in the whole length of journey is?**

A. 24 kmph

B. 14 kmph

C. 16 kmph

D. 10 kmph

E. 28 kmph

Answer & Explanation Answer – A. 24 kmph Explanation:

Distance between home and Bank – x km

Total distance = x + x = 2x

Total time taken = x/60 + (x/2)/10 + (x/2)/30

= x/12

Average speed = 2x/(x/12) = 24 kmph

”

**14 – “The average expenditure of Sharma for the January to June is Rs. 4200 and he spent Rs. 1200 in January and Rs.1500 in July. The average expenditure for the months of February to July is:**

A. 2750

B. 3250

C. 4250

D. 4500

E. 3500

Answer & Explanation Answer – C. 4250 Explanation:

Total Expenditure(Jan – June) = 4200 * 6 =

25200

Total Expenditure(Feb – June) = 25200 –

1200 = 24000

Total Expenditure(Feb – July) = 24000 + 1500 = 25500/6 = 4250

”

**15 – “The average weight of all the 11 players of CSK is 50 kg. If the average of first six lightest weight players of CSK is 49 kg and that of the six heaviest players of CSK is 52 kg. The average weight of the player which lies in the sixth position in the list of players when all the 11 players of CSK are arranged in the order of increasing or decreasing weights.**

A. 54 kg

B. 50 kg

C. 53 kg

D. 56 kg

E. 52 kg

Answer & Explanation

Answer – D. 56 kg Explanation:

Average of First six players = 49 * 6 = 294

Average of Last six players = 52 * 6 = 312;

Average of all players = 50 * 11 = 550

Average weight of sixth player = 294 + 312 – 550 = 56

”

**16 – “The average presence of students of a class in a College on Monday, Tuesday and Wednesday is 32 and on the Wednesday, Thursday, Friday and Saturday is 30. if the average number of students on all the six days is 26 then the number of students who attended the class on Wednesday is?**

A. 50

B. 40

C. 60

D. 70

E. 80

Answer & Explanation Answer – C. 60 Explanation:

32 * 3 + 30 * 4 – 26 * 6 = 96 + 120 – 156 = 60

”

**17 – “Suresh started his journey from P to Q by his bike at the speed of 40 kmph and then, the same distance he travelled on his foot at the speed of 10 kmph from Q to R. Then he returned from R to P via Q at the speed of 24 kmph. The average speed of the whole trip is: A. 18.5 kmph**

B. 19.8 kmph

C. 18.2 kmph

D. 19.2 kmph

E. None of these

Answer & Explanation

Answer – D. 19.2 kmph Explanation:

Average speed from P to R = 2 * 40 * 10 /

(40 + 10) = 16 kmph

Average Speed = 2 * 16 * 24 / (16 + 24) =

19.2 kmph

”

**18 – “Ramesh walked 6 km to reach the station from his house, then he boarded a train whose average speed was 60 kmph and thus he reached his destination. In this way he took a total time of 3 hours. If the average speed of the entire journey was 32 kmph then the average speed of walking is: A. 5 kmph**

B. 8 kmph

C. 2 kmph

D. 4 kmph

E. None of these

Answer & Explanation Answer – D. 4 kmph Explanation:

Total Distance = 32 * 3 = 6 + 60 * x x = 1.5 hour ; Walking Speed = 6/1.5 = 4 kmph

”

**19 – “Bala travels first one-third of the total distance at the speed of 10 kmph and the next one-third distance at the speed of 20 kmph and the last one – third distance at the speed of 60 kmph. What is the average speed of Bala?**

A. 18 kmph

B. 19 kmph

C. 16 kmph

D. 12 kmph

E. None of these

Answer & Explanation Answer – A. 18 kmph Explanation:

= 3 * 10 * 20 * 60 / (200 + 1200 + 600) = 18 kmph

”

**20 – “The average income of Arun, Bala and Chitra is Rs. 12,000 per month and average income of Bala, Chitra and David is Rs. 15,000 per month. If the average salary of David be twice that of Arun, then the average salary of Bala and Chitra is in Rs?**

A. 15,000

B. 20,000

C. 14500

D. 13500

E. None of these

Answer & Explanation Answer – D. 13500 Explanation:

Arun + Bala + Chitra = 12000*3

Bala + Chitra + David = 15000*3

David – Arun = 3000*3 = 9000

David = 2Arun

David = 18000 and Arun = 9000

Average salary of Bala and Chitra,

= (45000-18000)/2 = 13,500

”

**21 – “The average monthly expenditure of Mr.Ravi‟s family for the first three months is Rs 2,750, for the next three months is Rs 2,940 and for the last three months Rs 3,150. If his family saves Rs 4980 for nine months, find the average monthly income of the family for the 9 months? A. Rs. 3800 B. Rs. 3500**

C. Rs. 3400

D. Rs. 4200

E. Rs. 4500

Answer & Explanation Answer – B. Rs. 3500 Explanation :

Average monthly expenditure for 3 months

= Rs. 2750

Total expenditure for 3 months = Rs 2750 x

3 = Rs. 8250

Average monthly expenditure for 3 months

= Rs. 2940

Total expenditure for 3 months = Rs 2940 x

3 = Rs. 8820

Average monthly expenditure for 3 months

= Rs. 3150

Total expenditure for 3 months = Rs 3150 x

3 = Rs. 9450

Total savings for 9 months = 4980

Average monthly income for 9 months = (8250 + 8820 + 9450 + 4980)/9 = 3500

”

**22 – “The average age of a family of 8 members is 24 years. If the age of the youngest member be 6 years, the average age of the family at the birth of the youngest member was?**

A. 23.42 years

B. 21.42 years

C. 27.42 years

D. 26.42 years

E. 24.42 years

Answer & Explanation

Answer – B. 21.42 years Explanation:

Total present age of the family (8*24) = 192 years

Total age of the family 6 years ago = (192 –

6*7) = 150 years

At that time, Total members in the family =

7

Therefore Average age at that time = 150/7 = 21.42 years

”

**23 – “Mr. Ravi‟s family has 10 males and a few females, the average monthly consumption of rice per head is 8 kg. If the average monthly consumption of rice per head be 10 kg in the case of males and 6 kg in the case of females, find the number of females in Ravi‟s family?**

A. 2

B. 4

C. 6

D. 10

E. 8

Answer & Explanation

Answer – D. 10

Explanation:

Let number of females be x.

(10*10+x*6)/(10+x) = 8 => x = 10

”

**24 – “In a famous hotel the rooms were numbered from 201 to 230, each room gives an earning of Rs. 5000 for the first fifteen days of a month and for the latter half, Rs. 3000 per room. Find the average income per room per day over the month. (September)?**

A. 2000

B. 3000

C. 4000

D. 5000

E. 3500

Answer & Explanation Answer – C. 4000 Explanation:

Total number of rooms = 29

Average = [(5000 * 30 * 15) + (3000 * 30 *

15)]/(30*30)

Average earning per room = 4000

”

**25 – “In a famous hotel, the rooms are numbered from 101 to 130 on the first floor, 201 to 220 on the second floor and 301 to 330 on the third floor. In the month of September, the room occupancy was 50% on the first floor, 80% on the second floor and 40% on the third floor. If it is also known that the room charges are Rs 200, Rs. 250 and Rs. 300 on each of the floors respectively, then find the average income per room in the hotel for the month of September?**

A. Rs. 123.75 B. Rs. 132.50

C. Rs. 128.50

D. Rs. 143.50

E. Rs. 223.75

Answer & Explanation Answer – B. Rs. 132.50 Explanation:

Total number of rooms in first, second and third floor = 30, 20, 30 Occupied rooms in first, second and third floor = 15, 16, 12

Average income = (15 * 200 + 16 * 250 + 12 * 300)/ 80 = Rs. 132.5

”

**26 – “There were 46 students in a Boys hostel. Due to the admission of eight new students the expenses of the hostel mess were increased by Rs.42 per day while the average expenditure per head diminished by Rs 1. What was the original expenditure of the hostel mess?**

A. Rs.562

B. Rs.542

C. Rs.532

D. Rs.452

E. Rs.552

Answer & Explanation Answer – E. Rs.552 Explanation:

54*(x−1)−46*x = 42 8x = 96

x = 12

Original total expenditure:

46*x = 46*12 = Rs.552

”

**27 – “The average salary of the entire staff in a office is Rs 250 per month. The average salary of officers is Rs 520 and that of non-officers is Rs. 200. If the number of officers is 15, then find the number of non–officers in the office**

A.823

B. 81

C. 87

D. 56

E. 62

Answer & Explanation Answer – B. 81 Explanation:

Let the required number of non–officers = x

200x + 520 x 15 = 250 ( 15 + x )

250x – 200x = 520 * 15 – 250 x 15

50x = 4050 x = 81

”

**28 – “Mr.Suresh‟s average monthly expenditure for the first four months of the year was Rs.260 For the next five months,the average monthly expenditure was Rs.40 more than what it was during the first four months. If he spent Rs.560 in all during the remaining three months of the year, Find what percentage of his annual income of Rs.5000 did he save in the year? A. 42%**

B. 48%

C. 38%

D. 24%

E. 28%

Answer & Explanation Answer – C. 38% Explanation:

Suresh’s average monthly expenditure for the first four months of the year = Rs.260. 260 * 4 = Rs. 1040 For the next five months,the average monthly expenditure was Rs.40 more than what it was during the first four months. He spent 260 + 40 for one month In 5 months he spent 300 * 5 = 1500 He spent Rs.560 in all during the remaining three months of the year. Total expenditure = 1040 + 1500 + 560 =

3100

Savings = 5000-3100 = 1900

% savings = 1900/5000 * 100 = 38%

”

**29 – “The average age of a group of persons going for tour to Shimla is 22 years. 25 new persons with an average age of 10 years join the group and their average age becomes 12 years. The number of persons initially going for tour is?**

A. 10

B. 8

C. 7

D. 5

E. 4

Answer & Explanation

Answer – D. 5

Explanation:

Initial number of persons = x = 22x + 25 * 10 – 12(x + 25)

= 22x + 250 – 12x – 300 10x = 50 x = 5

”

**30 – “In English exam, the average of Class “A” was found to be “x” marks. After deducting a computational error, the average marks of 100 candidates got reduced from 74 to 54. The average thus came down by 25 marks. The total numbers of candidates who took the English exam were?**

A. 50

B. 20

C. 80

D. 70

E. 60

Answer & Explanation Answer – C. 80 Explanation: (74 – 54) * 100 = 25 * x x = 20 * 100 / 25 = 80

”

**31 – “The average salary of 90 employees in an organization is Rs.14.500 per month. If the no of executive is twice the no of clerks, then find the average salary of clerk ? **

1.11,500

2.12,000

3.13,200

4.Can’t be determined

5.None of these

Answer & Explanation Answer – 4.Can‟t be determined Explanation :

90 => 2:1=> 60:30

Total Salary = 60*salary of executive +30 *

salary of clerk

90*14500 = 60*x+30*y

X, y not given so we can’t determine

”

**32 – “The average value of property of Agil, Mugilan and Anitha is Rs.130cr.The Property of Agil is 20cr greater than the property value of Mugilan and Anitha property value is 50cr greater than the Agil property value. The value of property of Anitha is**

1.120cr

2.170cr

3.100cr

4.150cr

5.None of these

Answer & Explanation Answer – 2.170cr Explanation :

Property value of Mugilan x

130*3 = x+x+20+x+20+50

390 = 3x+90

3x=300

X=100

Anitha = 100+20+50 = 170

”

**33 – “If the average marks of 1/5th of class is 70% and 2/5th class is 45% and the average mark of remaining class is 60%, then the average % of the whole class is**

1.73%

2.45%

3.62%

4.56%

5.None of these

Answer & Explanation Answer – 4.56

Explanation :

Avg = 100*[x/5 *70/100 + 2x/5 * 45/100

+2x/5*60/100 ] /x

= 70+90+20/5

=56

”

**34 – “The average price of 100 mobiles in an electronic shop is Rs.27,000. If the highest and lowest mobiles are sold out then the remaining 98 mobiles average price is 26,400.The cost of lowest mobile is Rs.18,000.Find the cost of highest mobile price **

1.76500

2.94800

3.96400

4.82000

5.None of these

Answer & Explanation

Answer – 2.94800

Explanation :

100*27000 – 98*26400 = 27,00,000 –

25,87,200 = 1,12,800

The cost of highest mobile price = 1,12,800 -18,000 = 94800

”

**35 – “There are 10 compartments in passenger train carries on average 15 passengers per compartment. If atleast 15 passengers were sitting in each compartment, no any compartment has equal no of passengers , and any compartment does not exceed the number of average passengers except 10th compartment.Find how many passengers can be accommodated in 10thcompartment ?**

1.38

2.51

3.47

4.50

5.None of these

Answer & Explanation Answer – 2.51

Explanation :

No of passengers = 15*10 = 150

15+14+13+12+11+10+9+8+7 = 99 150 -99 = 51

”

**36 – “In a particular week the average number of people visited the museum is 70. If we exclude the holidays then the average number is increased by 28. Further if we exclude the day which the maximum of 210 visitors visited the museum, then the average become 40.Find the no of holidays in the week**

1.None

2.One

3.Three

4.Two

5.Can’t be determined Answer & Explanation Answer – 4.Two Explanation :

Total no of visitors in a week = 70* 7 = 490

X = no of holidays

Exclude hloidays

(7- x)*98 =490

7-x = 5

X = 2

”

**37 – “Arjun gets 62 marks out of 100 in English, 81 out of 120 in Chemistry and 75 out of 150 in maths. The average marks of Arjun(in %) in all the three subjects is**

1.60%

2.53%

3.47%

4.72%

5.None of these

Answer & Explanation Answer – 1.60% Explanation :

62/100 = 62%

81/120 = 67.5%

75/150 = 50%

Avg = 62+67.5+50/3 = 179.5/3 = 59.8 = 60%

”

**38 – “The average salary of 120 employees in the bank is Rs.15,000 per month. If the no of assistant is thrice the no of POs and average salary of assistant is 1/3rdof the average salary of POs then find the average salary of POs ?**

1.18,000

2.25,000

3.36,000

4.30,000

5.None of these

Answer & Explanation Answer – 4.30,000 Explanation :

120 = 1:3 =30:90 = PO : Assistant

120*15000 = 30*x+ 90 *x/3

18,00,000 = 90x+90x/ 3

54,00,000*3 = 180x X = 30000

”

**39 – “In a class of 60 students 23 are girls. The average mark of boys is 45 and average mark of girls is 52. What is the average mark of the class?**

1.42.7

2.52.2

3.47.7

4.62.1

5.None of these

Answer & Explanation Answer – 3.47.7

Explanation :

60 students => 23 G and 37 B Average = 23*52 + 37*45/ 60

= 2965/60 = 47.7

”

**40 – “The average weight of 40 students in a class is 75 kg. By mistake the weights of two students are read as 74 kg and 66 kg respectively instead of 66 kg and 54 kg. Find the corrected average weight of the class**

a) 73.50 kg

b) 74.50 kg

c) 75.50 kg

d) 76.50 kg

e) None of these

Answer & Explanation

Answer – b) 74.50 kg Explanation : Weight of 40 students = 40*75 new weight = 40*75 – 74 – 66 + 66 + 54 =

40*75 – 20 so new average =( 40*75 – 20)/40 = 74.50 kg

”

**41 – “The average weight of 40 balls is 5 grams. When the weight of the basket is added to the weight of balls, the average increased by 0.5 grams. Find the weight of the basket. a) 20.5 gm**

b) 22.5 gm

c) 25.5 gm

d) 28.5 gm

e) None of these

Answer & Explanation

Answer – c) 25.5 gm

Explanation :

(40*5 + B)/41 = 5.5 (B is the weight of basket)

”

**42 – “There are 50 students in a hostel. Now the number of students got increased by 8. Due to this the expenses of the mess increased by 30 rupees per day while the average expenditure is decreased by 2 rupees. Find the original expenditure. a) 812.5 rupees**

b) 912.5 rupees

c) 1012.5 rupees

d) 1112.5 rupees

e) None of these

Answer & Explanation Answer – b) 912.5 rupees

Explanation :

Let initial expenditure is E per day. Now it is increased by 30 rupees per day, Initial students = 50 and now they are 58, E/50 – (E + 30)/58 = 2 Solve for E, We will get E = 912.5 rupee.

”

**43 – “The average age of the class is 15 years. The average age of boys and girls is 13 and 16 years respectively. If the number of girls in the class is 18 then find the number of boys in the class.**

a) 6

b) 8

c) 9

d) 12

e) None of these

Answer & Explanation Answer – c) 9

Explanation :

B*13 + 18*16 = 15*(18 + B)

”

**44 – “A cricketer has an average of 55 after playing 20 innings. How much runs should he scores in the next inning so as to increase the average to 57. **

a) 95

b) 96

c) 97

d) 98

e) None of these

Answer & Explanation

Answer – c) 97 Explanation :

Runs after 20 innings = 55*20, so (1100 +

X)/21 = 57, after solving we will get X = 97

”

**45 – “The average marks obtained by 100 candidates in an examination are 45. If the average marks of the passed students are 50 while the average marks of the failed students is 40. Then find the number of students who passed the examination. **

a) 30

b) 40

c) 50

d) 60

e) None of these

Answer & Explanation

Answer – c) 50 Explanation :

Let P = passed students and failed students =

F. So

45*100 = 50*P + 40*F and P + F = 100. Solve for F and P, we will get P = 50

”

**46 – “The average age of 30 students is 16 years. If the age of the teacher is also included then the average age increased by 1 year, find the age of the teacher. **

a) 45 year

b) 46 year

c) 47 year

d) 49 year

e) None of these

Answer & Explanation Answer – c) 47 year Explanation :

Teacher age is T years. So, 30*16 + T = 31*17

”

**47 – “The present average age of a family of 5 members is 40 years. If the youngest member of the family is 12 years old, then find the average age of the family at the time of birth of the youngest member. **

a) 32

b) 33

c) 34

d) 35

e) None of these

Answer & Explanation Answer – d) 35 Explanation :

Present age of the family = 5*40 = 200 years.

12 years ago at the time of the birth of youngest member, age of family = 200 – 12*5 = 140.

So average age = 140/4 = 35 year

”

**48 – “The average age of a husband and wife at the time of marriage is 22 years. After 3 years, they have a one year old child. Find the average age of the family of three at the time of birth of the child.**

a) 14 years

b) 15 years

c) 16 years

d) 17 years

e) None of these

Answer & Explanation Answer – c) 16 years Explanation :

At the time of marriage sum of the age of husband and wife = 44 years. After three years, total age of the family = 44 + 3+ 3+ 1 = 51 years.

At the time of child birth, age of family = 51 -1-1-1 = 48 years.

So average age = 48/3 = 16 years

”

**49 – “In a certain year the average monthly salary of a person is 5000 rupees. If for the first 7 months the average salary is 5300 and for the last 6 months, the average salary is 4600 rupees. Find the income of the person in 7th month. **

a) 3700

b) 4700

c) 5700

d) can’t be determined

e) None of these

Answer & Explanation

Answer – b) 4700 Explanation :

Let the income of seventh month is A, then

12*5000 = 5300*7 + 5300*6 – A

”

**50 – “The average age of a husband and his wife was 25 years when they were married 7 years ago. Now the average age of husband, wife and his son is 23 years. Find the age of son now.**

1.3yr

2.4yr

3.5yr

4.6yr

5.None of these

Answer & Explanation Answer – 3.5yr Explanation :

(h+w – 14)/2 = 25

H+w = 64

Now, (h+w+s)/3 = 23

S = 69-64 = 5 years

”

**51 – “The average of 10 reading is 25.5. In this the average of first three is 20 and the next four is 26. If the eight reading is 5 less than the night one and also 8 less than the tenth one, then find the eight reading?**

1.22

2.24

3.26

4.28

5.None of these

Answer & Explanation Answer – 3.26 Explanation :

sum of all ten reading = 255 sum of first three = 60 and sum of next 4 = 104.

Sum of 8th, 9th and 10th reading = 91 = 3*x +

13

X = 26

”

**52 – “• The average of first and second number is 25 more than the average off the second and third number. Find the difference between the first and the third number**

1.20

2.30

3.40

4.50

5.None of these

Answer & Explanation Answer – 4.50

Explanation :

(a+b)/2 = 25 + (b+c/2)

”

**53 – “In a hostel there are 30 students and if the number of students increased by 5 then the expense is increased by 40 per day. But the average expenditure diminishes by 3. Find the original expenditure. **

1.810

2.870

3.910

4.950

5.None of these

Answer & Explanation Answer – 2.870 Explanation :

Let average expenditure be P.

(30*P + 40)/35 = P-3 P = 29. So expenditure = 29*30 = 870

”

**54 – “• The average age of a class is 19 years. While the average age of boys is 20 and the average age of girls is 17. If the number of boys is 20 then find the number of girls in the class**

1.10

2.15

3.16

4.18

5.None of these

Answer & Explanation

Answer – 1.10

Explanation : Average of class = 19 = Sum/(b+g) sum (girls) = g*17 sum (boys) = b*20 19b + 19g = 17g + 20b

2g = b = 20. So girls = 10

”

**55 – “The average age of a family of 4 members 3 years ago is 21 years. A baby is born and now the average age of the family is same as before. Find the age of baby. **

1.8yrs

2.9yrs

3.10yrs

4.11yrs

5.None of these

Answer & Explanation Answer – 2.9yrs Explanation :

(X-12)/4 = 21

X = 96. Now, (96+baby)/5 = 21

Baby = 9yrs

”

**56 – “The average height of 50 students in a class is 165cm. On a particular day, three students P,Q and R are absent, so the average of the remaining students becomes 163cm. If the height of P and Q is equal and height of R is 2 cm less than P, then find the height of P.**

1.187

2.192

3.197

4.198

5.None of these

Answer & Explanation Answer – 3.197 Explanation : sum of height (50) = 50*165 = 8250 sum of height (47) = 47*163 = 7661 sum of the height of P, Q and R = 8250-

7661 = 589

P+P+P-2 = 589 (as height of P is equal to Q and height of R = P -2) P = 197

”

**57 – “The average age of a committee of 12 members is 48 years. A member of the committee age 62 retired and in place of him a new person aged 26 joined the committee. Find the new average of the committee.**

1.44

2.45

3.46

4.48

5.None of these

Answer & Explanation Answer – 2.45

Explanation : Total age of committee = 48*12 new total age of committee = (48*12 – 62 + 26)/12 = 45

”

**58 – “• The average weight of 12 people gets increased by 3.5kg when a person weighs 56 kg got replaced by another man. Find the weight of the new man**

1.90kg

2.92kg

3.96kg

4.98kg

5.None of these

Answer & Explanation Answer – 4.98kg Explanation :

Let the weight of new man is x kg. (12p – 56 + x)/12 = p + 3.5 [12p is the total weight of 12 people] X = 98kg

”

**59 – “In an examination the average marks of risha is 74. If she got 16 more marks in hindi and 20 more marks in English then her average would have been 78. Find the total number of subjects he studied?**

1.7

2.8

3.9

4.10

5.None of these

Answer & Explanation

Answer – 3.9

Explanation :

Let total subjects are P.

Then, (74p + 20 + 16)/p = 78

So, P = 9

”

**60 – “While calculating the weight of a group of men, the weight of 63 kg of one of the member was mistakenly written as 83 kg. Due to this the average of the weights increased by half kg. What is the number of men in the group?**

A) 25 B) 20

C) 40

D) 60

E) 24

Explanation:

Increase in marks lead to increase in average

by ½ So (83-63) = x/2 x = 40

”

**61 – “A cricketer had an average number of runs as 32 after playing 10-innings. If he wants to make his average run rate increased by 4, then how much runs will he have to take in his next inning?**

A) 66

B) 84

C) 62

D) 76

E) 72

Explanation:

Average after 10 innings = 32, so after 11 inning = 32+4 = 36 So required runs = (36*11) – (32*10)

”

**62 – “The average temperature in Delhi for the first four days of the month was reported as 58o. It reported as 60o for 2nd, 3rd, 4th and 5th days. The ratio of the temperatures of 1st and 5th day was 7 : 8.**

**Find the temperature on the first day.**

A) 42o

B) 46o

C) 63o

D) 68o

E) 56o

Explanation:

A+B+C+D = 58*4

B+C+D+E = 60*4

Subtract both, E – A = 8

So 8x – 7x = 8, x = 8

So temperature of A(1st day) = 7x = 7*8

”

**63 – “For three successive years, the cost of petrol were Rs 20 per litre, Rs 22 per litre and Rs 23.50 per litre respectively. If a man spent an average of Rs 8000 per year on petrol, then he spent what average cost of petrol per litre for the three years?**

A) Rs 20

B) Rs 25.3

C) Rs 28.2

D) Rs 21.7

E) None of these

Answer & Explanation D) Rs 21.7

Explanation:

Quantity used in 1st yr = 8000/20 = 400 l, in

2nd yr = 8000/22 = 363.6, in 3rd yr = 340.4

l

Total used in 3 yrs = 1104 litres, total money spent in 3 yrs = 3*8000 = 24000 So average rate of 3 yrs = 24000/1104

”

**64 – “In a group of 8 boys, 2 men aged at 21 and 23 were replaced two new boys. Due to this the average cost of the group increased by 2 years. What is the average age of the 2 new boys?**

A) 17 B) 30

C) 28

D) 23

E) 18

Explanation:

Average of 8 boys increased by 2, this means the total age of boys increased by 8*2

= 16 yrs

So sum of ages of two new boys =

21+23+16 = 60

Average of these = 60/2

”

**65 – “The average age of the group having 3 members is 84. One more person joins the group and now the average becomes 80. Now a fifth person comes whose age is 3 years more than that of fourth person replaces the first person. After this the average age of the group becomes 79. What is the weight of the first person?**

A) 75

B) 65

C) 68

D) 82

E) 85

Answer & Explanation

A) 75

Explanation:

Let the ages of these are A, B, C, D, E

So A+B+C = 84*3 = 252

And A+B+C+D = 80*4 = 320

So D = 320-252 = 68, so E = 68+3 = 71

Now B+C+D+E = 79*4 = 316

(A+B+C+D) – (B+C+D+E) = 320- 316 So A-E = 4, so A = 71+4

”

**66 – “3 years ago, the average age of A, B, and C was 27 years. Also 5 years ago, the average age of B and C was 20 years. What is the present age of A?**

A) 42 B) 40

C) 34

D) 35

E) 48

Answer & Explanation

B) 40

Explanation:

Sum of ages of A+B+C 3 yrs ago = 27*3 =

81

So after 3 yrs, i.e. at present their total = 81

+ 3*3 = 90

Similarly sum of present age of B&C =

20*2 +5*2 = 50

So present age of A = 90-50

”

**67 – “Average age of girls in a class is 16 years. If the average of the boys in class is also added, the average becomes 15.5 years. If there were 20 boys in the class with average age 15 years, how many girls were there in the class?**

A) 15

B) 40

C) 20

D) 25

E) 30

Explanation:

Let x girls in the class, so

16x + 20*15 = 15.5 (x+20)

”

**68 – “In a class, the average marks got by number of students in English is 52.25. 25% students placed in C category made the average of 31 marks, while 20% who were placed in A category made the average of 80 marks. Find the average marks of the remaining students?**

A) 50

B) 52.2

C) 51

D) 51.8

E) 48.8

D) 51.8

Explanation:

Let there are 100 students in the class, then in category A = 20 students, in C = 25 students, remaining = 55 students. Let x be the average of these 55 students. So 20*80+ 25*31 + 55*x = 52.25*100

”

**69 – “The average of 5 numbers is 40. Average of first two and last two is 25 and 45 respectively. Find the middle number.**

A) 60

B) 45

C) 30

D) Cannot be determined

E) None of these

Answer & Explanation

A) 60 Explanation:

5*40 – (2*25 + 2*45)

”

**70 – “In a family of 6 members, the average age of the family at present is 25 while the age of the youngest member in the family is 5yrs, so what will be the average age of the family at the time of his birth ?**

a) 21

b) 22

c) 23

d) 24

Answer

Answer – d) 24 Explanation :

sum of ages = 25*6 = 150

At the time of birth, i.e 5 years back, so (150-6*5)/5 = 24

”

**71 – “The average temperature for the the first 5 month of the year is 40‟c and the average temperature from second to sixth month is 42‟c and the ratio b/w the temperature of 1st day and the 6th day is 3:4, find the temperature of the sixth day ?**

a) 30

b) 40

c) 45

d) 50

Answer Answer – b) 40 Explanation :

1,2,3,4,5 = 200

2,3,4,5,6 = 210

4x – 3x = 10, so temp on sixth day = 40

”

**72 – “The average age of A and B 10 years ago was 20. The average age of A, B and C today is 30, so what will be the age of C after 5 years. **

a) 25

b) 35

c) 45

d) 50

Answer

Answer – b) 35 Explanation : A+B = 60. A,B,C = 90 so Age of C = 30+5 = 35

”

**73 – “The average age of 5 children of a family is 10 years but if we include the age of father and mother then the average age becomes 22 years. It is given that father age is 6 years more than the mother so what will be the age of mother at present. **

a) 47

b) 48

c) 49

d) 50

Answer

Answer – c) 49 Explanation :

sum of age of children = 50 50 + M+ F = 22*7 = 154.

M+F = 104 and F= M+6 . So, M = 49

”

**74 – “The batting average of a batsman for 20 innings is 35 and the difference b/w the runs of best inning and worst inning is 50. If these two innings are not included the average becomes 32 for 18 innings. The best score of the batsman is. **

a) 91

b) 77

c) 87

d) 82

Answer Answer – c) 87 Explanation : 35*20 = 700.

Best(B) – Worst(W) = 50

700 – B – H = 18*32= 576. B+H = 124 and B-H = 50. So B =87

”

**75 – “The average age of a class of 20 students is 12 years. Out of which one student whose age is 10 year left the class and two new boys entered the class. The average of the class remains the same and the difference between the ages of new boys is 4 year. What will be the age of younger one** .

a) 8

b) 9

c) 10

d) 11

240 – 10 + a+ b = 21 * 12 a+ b =22, a-b = 4. So, b= 9

”

**76 – “The average marks secured by 15 students are 70 and later it was found that one entry is wrong and 65 is written instead of 45. Find out he corrected average. **

a) 67.66

b) 68.66

c) 69.66

d) 70

Answer

Answer –b) 68.66

Explanation : (15*70-65+45)/15

”

**77 – “The average salary of all the workers in factory is 7000. The average salary of 9 mechanic is 5000 and for the rest of the workers it 4000. Find the total number of workers in the factory. **

a) 10

b) 11

c) 12

d) 13

Answer

Total workers T, so 7000*T = 9*5000 + (T9)*4000.

T = 3 so 3+9 =12

”

**78 – “The average age of a couple at the time of marriage was 20 years. After 8 years of marriage they have a baby of 4 years old. Calculate the average age of the family when the baby was born.**

a) 16

b) 15

C) 17

d) 18

Answer

Answer – a) 16 Explanation :

At the time of marriage H+W = 40. So when baby was means means after 4 years from

their marriage so (40+4+4)/3 = 16

“